Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

XLVI "RUBINOWA HORTENSJA"

Utworzono dnia 25.11.2016

KONCERT FINAŁOWY XLVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Rubinową Hortensję”

Recital Artura Barcisia będzie zwieńczeniem XLVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Rubinową Hortensję”. 3 grudnia 2016 r. o godzinie 16.00 w Czytelni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim rozpocznie się koncert finałowy, podczas którego poznamy laureatów konkursu. Wówczas nastąpi wręczanie nagród Prezydenta Miasta, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta. W tegorocznej edycji wzięło udział 164. uczestników.

Mimo, iż nowym symbolem konkursu jest kwiat hortensji z przyjemnością informujemy, iż laureat I nagrody otrzyma puchar z Huty Szkła Gospodarczego „Hortensja”.  Fundatorem pucharu jest Emilia Tomecka, członek Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie z siedzibą w Paryżu APAJTE. Prezes APAJTE, Magdalena Bykowska, objęła konkurs patronatem.

Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Rubinową Hortensję” dla wielu pisarzy był i jest startem w życie literackie. Jego początki sięgają roku 1965, kiedy to do redakcji „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” zgłosił się piotrkowianin Jerzy Sobczyk, pracujący już wówczas w Zarządzie Wojewódzkim Związku Młodzieży Socjalistycznej w Łodzi z propozycją organizacji konkursu literackiego dla młodych. W maju 1965 roku Zarząd Wojewódzki ZMS w Łodzi i redakcja „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” przy pomocy wydziałów kultury Urzędów w Łodzi i w Piotrkowie zorganizowały Turniej Jednego Wiersza. Konkurs został poparty także przez Związek Literatów Polskich oraz przez wybitnego poetę Stanisława Czernika, który został przewodniczącym jury. Sława rubinowych pucharów trwała do roku 1990, kiedy to nastąpiła przerwa w organizacji konkursu. Wyjaśnienie możemy znaleźć w wypowiedzi piotrkowskiego dziennikarza Jerzego Kissona-Jaszczyńskiego: „Czepianie się jurorów „Rubinowej Hortensji” […] po roku 1989 było godne ubolewania. Jednak „Rubinowej Hortensji” w latach 1991-1995 nie organizowano. Wydziały kultury nie otrzymały pozwolenia. Huta „Hortensja” […] usychała. Aż przestał istnieć najpierw konkurs, wkrótce huta „Hortensja”. Mimo pięciu lat bez „Rubinowej Hortensji” nie zapomniano o niej tak w Piotrkowie, jak i w kraju. W 1996 roku nowe władze wojewódzkie przy wsparciu piotrkowskich władz miejskich zdecydowały o przywróceniu konkursu o takich tradycjach, a przede wszystkim dorobku. Niestety, daleko było do plejady współorganizatorów sprzed zawieszenia. Pieniędzy starczyło tylko na poezję…”.

Do roku 2013 głównym organizatorem konkursu o „Rubinową Hortensję” były kolejno Piotrkowski Dom Kultury, Wojewódzki Dom Kultury i Miejski Ośrodek Kultury. Od 2014 roku organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim.

Plakat

Utworzono dnia 25.11.2016, 12:01

 

Mediateka 800-lecia

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3

97-300 Piotrków Trybunalski

 

  • Ikona facebook-a.
  • Ikona twitter-a.
  • Ikona instagram-a.
  • Ikona youtube-a.
  • Ikona tiktok-a.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Nardodowego      biblioteka narodowa      Instytut książki      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa       politechnika częstochowska    centrum nauki kopernik    Link do depozytu bibliotecznego.        Link do stowarzyszenia SPIN      Link do Polskiego Związku Bibliotek.